LKS1E223MESC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKS1E223MESC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
22000µF
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
2.22486mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
Audio
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LKS
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.75A @ 120Hz
HTS Code :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
3.75A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Datasheets
LKS1E223MESC
Nichicon LKS1E223MESC
LKS 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.75A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In