LKS1E183MESC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKS1E183MESC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
LKS
Packaging :
Bulk
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
18000μF
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Audio
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
3.35A
Leakage Current :
2.01246mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
3.35A @ 120Hz
Datasheets
LKS1E183MESC
Nichicon LKS1E183MESC
LKS 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.35A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In