LKG2A272MESCAK
Mfr.Part #
LKG2A272MESCAK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
LKG
Leakage Current :
1.55mA
Applications :
Audio
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tan Delta :
0.25
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2700μF
Mount :
Snap in
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
3.25A
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Finish :
Gold (Au)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
3.25A @ 120Hz
Datasheets
LKG2A272MESCAK
Nichicon LKG2A272MESCAK
LKG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In