LHA-13-TRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHA-13-TRA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Number Of PCB Rows :
1
Body Breadth :
0.228 inch
HTS Code :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Packaging :
Bulk
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions :
13
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Tin
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Friction Lock
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Resistance :
20mOhm
Termination :
Solder
Series :
LHA
Number of Rows :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL, CSA
Style :
Board to Board
Insulation Height :
0.228 5.80mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Body Depth :
0.544 inch
Insulation Color :
White
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Terminal Pitch :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
250VAC
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
LHA-13-TRA
Adam Tech LHA-13-TRA
LHA Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 13-Position Board to Board 0.228 5.80mm Height