LGY2A392MELC45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGY2A392MELC45
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
3900μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Series :
LGY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
35mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Leakage Current :
1.87mA
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 50kHz
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Height :
45mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.9A
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Datasheets
LGY2A392MELC45
Nichicon LGY2A392MELC45
LGY 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In