LGY1V123MELB40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGY1V123MELB40
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitance :
12000µF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current :
2.9A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Tan Delta :
0.35
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Leakage Current :
1.94mA
Series :
LGY
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LGY1V123MELB40
Nichicon LGY1V123MELB40
LGY 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In