LGX2G471MELB45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGX2G471MELB45
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Stock
133
In Stock :
133
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1.3mA
Height :
45mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage :
400V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
1.81A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
1.81A
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470µF
Series :
LGX
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.5883A @ 50kHz
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
LGX2G471MELB45
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGX2G471MELB45 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, LGX2G471MELB45 pinout, LGX2G471MELB45 datasheet PDF, LGX2G471MELB45 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGX2G471MELB45 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGX2G471MELB45
LGX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.81A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In