LGW2D152MELC35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGW2D152MELC35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Series :
LGW
Ripple Current :
4.2A
Polarization :
Polar
Published :
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage :
200V
Capacitance :
1500μF
Height :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
1.64mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
35mm
Datasheets
LGW2D152MELC35
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGW2D152MELC35 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:200V, Number of Terminations:2, LGW2D152MELC35 pinout, LGW2D152MELC35 datasheet PDF, LGW2D152MELC35 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGW2D152MELC35 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGW2D152MELC35
LGW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In