LGUW6101MELY
Mfr.Part #
LGUW6101MELY
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Height :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
700mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Leakage Current :
610μA
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
420V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
700mA
Diameter :
20mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.001A @ 50kHz
Datasheets
LGUW6101MELY
Nichicon LGUW6101MELY
LGU 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 700mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In