LGU2W820MELA
Mfr.Part #
LGU2W820MELA
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
82µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
690μA
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
915.2mA @ 50kHz
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Diameter :
25mm
Voltage :
450V
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Mount :
PCB, Through Hole
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
640mA
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Datasheets
LGU2W820MELA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2W820MELA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:450V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, LGU2W820MELA pinout, LGU2W820MELA datasheet PDF, LGU2W820MELA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2W820MELA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGU2W820MELA
LGU 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In