LGU2F561MELB
Mfr.Part #
LGU2F561MELB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Stock
8
In Stock :
8
Height :
45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Published :
2009
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.9315A @ 50kHz
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
30mm
Capacitance :
560μF
Leakage Current :
1.26mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.05A
HTS Code :
Datasheets
LGU2F561MELB
Nichicon LGU2F561MELB
LGU 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.05A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In