LGNW6151MELA30
Mfr.Part #
LGNW6151MELA30
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.2012A @ 50kHz
Capacitance :
150µF
Leakage Current :
750µA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
30mm
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
840mA
Tolerance :
±20%
Through Hole
Voltage - Rated DC :
420V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LGNW6151MELA30
Nichicon LGNW6151MELA30
LGN 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In