LGN2Z122MELC30
Mfr.Part #
LGN2Z122MELC30
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 50kHz
Ripple Current :
2.3A
Leakage Current :
1.39mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
30mm
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Voltage - Rated DC :
180V
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
Datasheets
LGN2Z122MELC30
Nichicon LGN2Z122MELC30
LGN 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In