LGN2X221MELC50
Mfr.Part #
LGN2X221MELC50
Description
CAP ALUM 220UF 20% 600V SNAP
Stock
70
In Stock :
70
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1A
Published :
2015
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Polar
Voltage - Rated :
600V
Tolerance :
±20%
Datasheets
LGN2X221MELC50
Nichicon LGN2X221MELC50
LGN 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In