LGN2X101MELC30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGN2X101MELC30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 600V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Series :
LGN
Packaging :
Bulk
Published :
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
600V
Ripple Current @ Low Frequency :
670mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
670mA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LGN2X101MELC30
Nichicon LGN2X101MELC30
LGN 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In