LGN2V331MELA40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGN2V331MELA40
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitance :
330µF
Polarization :
Polar
Diameter :
25mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
350V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
1.2A
HTS Code :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
LGN
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
1.01mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.716A @ 50kHz
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
40mm
Published :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
LGN2V331MELA40
Nichicon LGN2V331MELA40
LGN 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In