LGN2V271MELB25
Mfr.Part #
LGN2V271MELB25
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Stock
75
In Stock :
75
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.573A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Height :
25mm
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
920µA
Ripple Current :
1.1A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
LGN2V271MELB25
Nichicon LGN2V271MELB25
LGN 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In