LGN2G561MELC40
Mfr.Part #
LGN2G561MELC40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Stock
103
In Stock :
103
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.41mA
Height :
40mm
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
1.9A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.9A @ 120Hz
LGN
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
2015
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.717A @ 50kHz
Datasheets
LGN2G561MELC40
Nichicon LGN2G561MELC40
LGN 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In