LGN2E331MELZ30
Mfr.Part #
LGN2E331MELZ30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Stock
96
In Stock :
96
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 50kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
30mm
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Leakage Current :
860μA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
2015
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Ripple Current :
1.2A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LGN2E331MELZ30
Nichicon LGN2E331MELZ30
LGN 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In