LGN2D561MELZ35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGN2D561MELZ35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
560μF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
35mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
2.4A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
Ripple Current :
1.6A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Diameter :
22mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Published :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
1mA
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Series :
LGN
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
LGN2D561MELZ35
Nichicon LGN2D561MELZ35
LGN 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In