LGL2W821MELC50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGL2W821MELC50
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Stock
428
In Stock :
428
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2009
Termination :
Snap in
Dissipation Factor :
0.2 %
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
1.82mA
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
35mm
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
2.7599A @ 50kHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Number of Pins :
2
Ripple Current :
1.93A
Tan Delta :
0.2
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
50mm
Capacitance :
820µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LGL
Voltage :
450V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Datasheets
LGL2W821MELC50
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGL2W821MELC50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Voltage:450V, LGL2W821MELC50 pinout, LGL2W821MELC50 datasheet PDF, LGL2W821MELC50 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGL2W821MELC50 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGL2W821MELC50
LGL 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In