LGL2W181MELA30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGL2W181MELA30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
450V
Ripple Current :
770mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Radiation Hardening :
No
Published :
2009
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Polarization :
Polar
Capacitance :
180µF
Height :
30mm
Mount :
PCB, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
770mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.1011A @ 50kHz
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.2
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
LGL
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
850μA
Datasheets
LGL2W181MELA30
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGL2W181MELA30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, LGL2W181MELA30 pinout, LGL2W181MELA30 datasheet PDF, LGL2W181MELA30 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGL2W181MELA30 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGL2W181MELA30
LGL 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 770mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In