LGL2G821MELB50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGL2G821MELB50
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.15
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2.7456A @ 50kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
LGL
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Length :
50mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Leakage Current :
1.71mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.92A @ 120Hz
Capacitance :
820µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
LGL2G821MELB50
Nichicon LGL2G821MELB50
LGL 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In