LGGW6331MELA45
Mfr.Part #
LGGW6331MELA45
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Stock
28
In Stock :
28
Published :
2015
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Diameter :
25mm
Ripple Current :
1.35A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.5525A @ 50kHz
Length :
45mm
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Leakage Current :
1.11mA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Datasheets
LGGW6331MELA45
Nichicon LGGW6331MELA45
LGG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In