LGG2Z122MELZ50
Mfr.Part #
LGG2Z122MELZ50
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.225A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
HTS Code :
Length :
50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.39mA
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
180V
Capacitance :
1200μF
Diameter :
22mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2.15A
Datasheets
LGG2Z122MELZ50
Nichicon LGG2Z122MELZ50
LGG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In