LGG2E821MELB35
Mfr.Part #
LGG2E821MELB35
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 50kHz
Height :
35mm
Leakage Current :
1.35mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2A
Diameter :
30mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
820µF
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LGG2E821MELB35
Nichicon LGG2E821MELB35
LGG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In