LGG2E561MELB25
Mfr.Part #
LGG2E561MELB25
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
560μF
Diameter :
30mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
25mm
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.4A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Leakage Current :
1.12mA
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 50kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LGG2E561MELB25
Nichicon LGG2E561MELB25
LGG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In