LGG2E471MELA30
Mfr.Part #
LGG2E471MELA30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
1.95A @ 50kHz
e3
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
470µF
Leakage Current :
1.02mA
Ripple Current :
1.3A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Voltage :
250V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Published :
Feature :
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Height :
30mm
Datasheets
LGG2E471MELA30
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGG2E471MELA30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, LGG2E471MELA30 pinout, LGG2E471MELA30 datasheet PDF, LGG2E471MELA30 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGG2E471MELA30 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGG2E471MELA30
LGG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In