LGG2E102MELC30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGG2E102MELC30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Stock
207
In Stock :
207
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
LGG
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.15
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Snap in
Diameter :
35mm
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
2015
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
2A
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.5mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 50kHz
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
30mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
1000µF
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
LGG2E102MELC30
Nichicon LGG2E102MELC30
LGG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In