LGG2D471MELZ25
Mfr.Part #
LGG2D471MELZ25
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
HTS Code :
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Leakage Current :
910μA
Diameter :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 50kHz
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
1.2A
Bulk
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
LGG2D471MELZ25
Nichicon LGG2D471MELZ25
LGG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In