LGG2C681MELA25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGG2C681MELA25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.55A @ 50kHz
Tan Delta :
0.15
Ripple Current :
1.7A
Number of Terminations :
2
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
680μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Snap in
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
980μA
Packaging :
Bulk
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
LGG
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
LGG2C681MELA25
Nichicon LGG2C681MELA25
LGG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In