LAR2W221MELC25
Mfr.Part #
LAR2W221MELC25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Tan Delta :
0.2
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
35mm
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Leakage Current :
0.94mA
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Length :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Terminal Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.05A
Datasheets
LAR2W221MELC25
Nichicon LAR2W221MELC25
LAR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In