LAR2G331MELB35
Mfr.Part #
LAR2G331MELB35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Terminal Pitch :
10mm
Length :
35mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.0592A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.44A
Leakage Current :
1.08mA
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LAR2G331MELB35
Nichicon LAR2G331MELB35
LAR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In