LAR2G331MELA45
Mfr.Part #
LAR2G331MELA45
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Stock
3
In Stock :
3
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
330µF
Published :
2012
Ripple Current :
1.44A
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
1.08mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
HTS Code :
Length :
45mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
1.656A @ 50kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LAR2G331MELA45
Nichicon LAR2G331MELA45
LAR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In