LAK2G470MELA20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAK2G470MELA20
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
LAK
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
47μF
Diameter :
25mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
402.5mA @ 10kHz
Length :
20mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
410µA
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Datasheets
LAK2G470MELA20
Nichicon LAK2G470MELA20
LAK 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In