L0402C82NJRMST
Mfr.Part #
L0402C82NJRMST
Manufacturer
KEMET
Description
FIXED INDUCTOR 0402 SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.3Ohm
ECCN Code :
EAR99
Width :
500μm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Tolerance :
5%
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Core Material :
Ceramic
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Inductance :
82 nH
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
100MHz
Package / Case :
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Construction :
Multilayer Chip
TR
Q Factor :
8
Height :
500μm
Packaging :
Cut Tape
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Max DC Current :
150mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
L0402C82NJRMST
L0402C82NJRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD