L0402C39NJRMST
Mfr.Part #
L0402C39NJRMST
Manufacturer
KEMET
Description
FIXED INDUCTOR 0402 SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Tolerance :
5%
Construction :
Multilayer Chip
Q Factor :
8
Package / Case :
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
900mOhm
Height :
500μm
Length :
1mm
Width :
500μm
Test Frequency :
100MHz
Packing Method :
TR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
125°C
Core Material :
Ceramic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
5%
Packaging :
Cut Tape
Inductance :
39 nH
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
200mA
Datasheets
L0402C39NJRMST
L0402C39NJRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD