L0402C12NJRMST
Mfr.Part #
L0402C12NJRMST
Manufacturer
KEMET
Description
FIXED INDUCTOR 0402 SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.012 µH
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Inductance :
12 nH
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Tolerance :
5%
RF INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
5%
Packing Method :
TR
Max DC Current :
300mA
Core Material :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
500μm
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
500μm
Q Factor :
8
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
100MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Multilayer Chip
Frequency - Self Resonant :
3.9GHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
400mOhm
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
L0402C12NJRMST
L0402C12NJRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD