KY50VB22RM5X11LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY50VB22RM5X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
180mA
Ripple Current @ Low Frequency :
72mA @ 120Hz
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance :
700mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Bulk
Series :
KY
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
KY50VB22RM5X11LL
United Chemi-Con KY50VB22RM5X11LL
KY 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 180mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can