KY50VB121M8X15LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY50VB121M8X15LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Series :
KY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
7000 hours
Ripple Current :
730mA
Height :
15mm
Impedance :
120mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
50V
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
292mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
120μF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
KY50VB121M8X15LL
United Chemi-Con KY50VB121M8X15LL
KY 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can