KY10VB472M12X35LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY10VB472M12X35LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
8000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
2.448A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Diameter :
12mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
KY
Ripple Current :
2.88A
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height :
35mm
Capacitance :
4700µF
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.88A @ 100kHz
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
20mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
KY10VB472M12X35LL
United Chemi-Con KY10VB472M12X35LL
KY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.88A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can