KY10VB122M10X20LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY10VB122M10X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
KY
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Life (Hours) :
6000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Capacitance :
1200μF
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.4A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
46mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
10mm
Ripple Current :
1.4A
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
KY10VB122M10X20LL
United Chemi-Con KY10VB122M10X20LL
KY 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can