KTR18EZPF38R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTR18EZPF38R3
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
38.3Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
400V
Series :
KTR
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Surface Mount :
yes
Datasheets
KTR18EZPF38R3
ROHM Semiconductor KTR18EZPF38R3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 38.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C