KSC2500DTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KSC2500DTA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 10V 2A TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Base Part Number :
KSC2500
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Type :
NPN
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Current - Collector (Ic) (Max) :
2A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
420 @ 500mA 1V
Package / Case :
Operating Temperature :
150°C TJ
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
500mV @ 50mA, 2A
Frequency - Transition :
150MHz
Supplier Device Package :
TO-92-3
Power - Max :
900mW
Datasheets
KSC2500DTA
onsemi KSC2500DTA
NPN 150°C TJ 100nA ICBO TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) Tape & Box (TB) Through Hole
KSC2500DTA Overview
This device has a DC current gain of 420 @ 500mA 1V, which is the ratio between the base current and the collector current.A VCE saturation (Max) of 500mV @ 50mA, 2A means Ic has reached its maximum value(saturated).Product package TO-92-3 comes from the supplier.Collector Emitter Breakdown occurs at 10VV - Maximum voltage.
KSC2500DTA Features
the DC current gain for this device is 420 @ 500mA 1V
the vce saturation(Max) is 500mV @ 50mA, 2A