KPCIEX-T98-2BK30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPCIEX-T98-2BK30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Plating Thickness :
30μin
Card Type :
PCI Express™
Factory Lead Time :
20 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
KPCIEX
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
98
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
4
Filter Feature :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
98
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current (Signal) :
1.1A
MIL Conformance :
Material - Insulation :
Thermoplastic
Body/Shell Style :
PLUG
Read Out :
Dual
Contact Type :
Cantilever
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
DIN Conformance :
Color :
Black
Body Depth :
0.443 inch
Board Mounting Option :
PEG
HTS Code :
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Pitch :
0.039 1.00mm