KPCIEX-T98-1BK30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPCIEX-T98-1BK30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Number Of PCB Rows :
4
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Read Out :
Dual
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.039 1.00mm
Gender :
FEMALE
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Body/Shell Style :
PLUG
Card Type :
PCI Express™
Body Depth :
0.443 inch
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
98
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Series :
KPCIEX
Number of Positions :
98
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
No
Plating Thickness :
30μin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Current (Signal) :
1.1A
Filter Feature :
Termination :
Solder
Card Thickness :
0.062 1.57mm
HTS Code :
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Cantilever
Color :
Black
Material - Insulation :
Thermoplastic
Board Mounting Option :
PEG
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V