KPCIEX-T164-1BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPCIEX-T164-1BK
Manufacturer
Kycon
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
Body Depth :
0.443 inch
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number Of PCB Rows :
4
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Finish :
Gold
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Material - Insulation :
Thermoplastic
Body Length or Diameter :
3.504 inch
Series :
KPCIEX
Filter Feature :
IEC Conformance :
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Board Mounting Option :
PEG
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
30mOhm
Read Out :
Dual
Total Number of Contacts :
164
Card Type :
PCI Express™
Contact Type :
Cantilever
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Body/Shell Style :
PLUG
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
164
Rated Current (Signal) :
1.1A
DIN Conformance :
Pitch :
0.039 1.00mm