KMG63VB101M10X12LL
Mfr.Part #
KMG63VB101M10X12LL
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
12mm
Ripple Current @ High Frequency :
322.5mA @ 100kHz
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
215mA @ 120Hz
Ripple Current :
215mA
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
KMG63VB101M10X12LL
United Chemi-Con KMG63VB101M10X12LL
KMG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 215mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can