KMG6.3VB331M6X11LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMG6.3VB331M6X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
6mm
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ High Frequency :
285mA @ 100kHz
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
190mA
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
11mm
Series :
KMG
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.708Ohm @ 120Hz
Polarization :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
KMG6.3VB331M6X11LL
United Chemi-Con KMG6.3VB331M6X11LL
KMG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can