KMC68MH360VR33L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMC68MH360VR33L
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
M683xx
Ethernet :
10Mbps (1)
RAM Controllers :
DRAM
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
33MHz
Voltage - I/O :
5.0V
Core Processor :
CPU32+
Package / Case :
357-BBGA
Published :
Base Part Number :
MC68MH360
Graphics Acceleration :
No
Datasheets
KMC68MH360VR33L
NXP Semiconductors KMC68MH360VR33L
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68MH360 357-BBGA
KMC68MH360VR33L Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~70°C TA. In the M683xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces SCC, SMC, SPI for better service. At 5.0V, the CPU runs its I/O. Search MC68MH360 for variants of the embedded microprocessor.